Back to blog

Wizualizacja danych: najczęstsze błędy. Cz. II

2 min read

Kontynuujemy temat wizualizacji danych. W naszym drugim wpisie dotyczącym mniej lub bardziej celowych działań zmierzających do wprowadzenia w błąd czytelnika wykresów zajmiemy się m.in. jednostką i perspektywą. Wszystko dlatego, że wizualizacja danych jest jednym z kluczowych elementów odpowiedniego przekazywania informacji opartych o dane – nie tylko w biznesie. Na koniec… prawdziwa perełka. 

Najczęściej popełniane błędy lub jak kto woli próby manipulacji podzieliliśmy na kilka obszarów. Przyjrzyjmy się im po kolei.

1. Jednostka

Mając „na stole” te same dane można zwizualizować je niejednokrotnie w odmienne sposoby prowadzące do zupełnie różnych wniosków. Poniżej te same dane ale pokazane z lewej jako dynamika (1990=100) i odniesione do innej wielkości z prawej (tu jako % PKB). Jeden świat – dwie zupełnie inne konkluzje.

 

Nawet w tak szanowanym tytule jak The Economist mogą się mylić. Po prawej stronie korelacja nie wygląda już tak idealnie. Zawsze uważajcie na wykresy z dwoma skalami!


Więcej tutaj.

2. Perspektywa

Kto jest liderem na rynku smartphonów? Odpowiednia perspektywa wykresu, dobór wielkości czcionek, kolejność i kolor poszczególnych kawałków tortu powodują, że prawie uwierzyliśmy, że jest to Apple.

 

3. Zagubiony trend

Wyszukany w ciekawym wpisie, do którego link podjemy na końcu, przykład na celowe (?) „odejście od tematu” spadku w zakresie Beta. Wykorzystując wykres słupkowy ii odpowiednio kształtując kolejność danych można mocno zmienić jego wymowę . Na kolejnym wykresie „naga” prawda.

 

To tylko niektóre z przykładów odnalezionych w oceanie wykresów i wizualizacji, które atakują nas na co dzień. Na koniec przygotowaliśmy jeszcze kilka wykresów z komentarzem, co można było poprawić.

Przykład dotyczący niewłaściwego wykorzystania skali:

Odwrócenie skali w sposób nieintuicyjny dla odbiorcy:

Przykład zastosowania niewłaściwego wykresu dla danych, które chcemy zwizualizować (zamiast kołowego należałoby użyć słupkowego):

Błędne zastosowanie skali, wykorzystanie danych prognozowanych do zbudowania trendu bez wskazania, jakiego okresu dotyczy prognoza:

Użycie dwóch wielkości skali mogące prowadzić do błędnej interpretacji danych o zarażeniach COVID w Polsce na tle innych krajów:

Jeśli komuś z Was szczególnie przypadł do gustu ostatni przykład, więcej tego typu dzieł można znaleźć na stronie: Viz.wtf

Jako, że wizualizacja danych jest szczególnie ważnym elementem naszej pracy w przyszłości na naszym blogu przyjrzymy się pozytywnym przykładom i poprawnemu zastosowaniu wykresów.

Źródła i ciekawe linki:

Related posts

31 stycznia, 2023

Raportowanie

Wizualizacja danych: najczęstsze błędy. Cz. I

Read more

We are increasing company value, for real