Back to blog

Przenieś swoje raporty z Excela do Power BI - sprawdź, dlaczego warto!

6 min read

Przenieś swoje raporty z Excela do Power BI – sprawdź, dlaczego warto!

Czy zaczynasz odnosić wrażenie, że Twoja firma produkuje już zbyt dużo plików Excel i trudno nad nimi wszystkimi zapanować? Czy coraz częściej dostrzegasz ograniczenia Excela i problem z jego efektywnym wykorzystaniem? Być może rozwój Twojej firmy spowodował, że podstawowe narzędzie z pakietu Microsoft Office nie spełnia już swojej roli?

To czas, żeby zastanowić się nad zmianą filozofii przetwarzania danych i raportowania. Dowiedz się jak rozpoznać, że Excel już nie wystarcza, a także dlaczego warto w takiej sytuacji zacząć korzystać z narzędzi klasy Business Intelligence, takich jak Power BI.

Pierwsze sygnały, że Excel nie wystarcza

Microsoft Excel jest bardzo dobrym narzędziem, które w mniejszych firmach z powodzeniem spełnia swoją rolę magazynu danych z możliwością ich raportowania. Na przestrzeni ostatnich lat Excel został wyposażony w dodatkowe funkcje, a obecnie na jego ekosystem składa się kilka dodatków, w tym m.in.:

  • Power Query (pobieranie i przekształcanie danych);
  • Power Pivot (tworzenie modelu danych);
  • tabele przestawne i Power Map.

Ta ewolucja pozwala na wykorzystanie Excela do podstawowych, a czasem nawet średniozaawansowanych analiz raportów. Podstawowe funkcje narzędzia sprawiają, że doskonale sprawdza się jako narzędzie raportowe w mniejszych firmach. Problem pojawia się w momencie, gdy przedsiębiorstwo zaczyna się rozwijać, a wolumen danych, ich źródeł i użytkowników raportów rośnie wprost proporcjonalnie do skali działalności. Jeśli Excel przestaje wystarczać, czas odpowiedzieć na trudne pytanie – czy to nie moment, w którym konieczna jest zmiana narzędzia i podejścia do raportowania na bardziej kompleksowe i profesjonalne.

Pracownicy tracą 36% swojego czasu na ręcznym wyszukiwaniu i porządkowaniu informacji. Do tego 44% czasu, jaki spędzają na poszukiwaniu informacji, przeznaczają na zapoznanie się z plikami, w których tych informacji nie znajdą. (CMS Wire)

Jak poznać, że zastosowanie samego Excela w firmie nie jest wystarczające? Przygotowaliśmy 7 praktycznych wskazówek. Jeśli w Twojej firmie:

  1. Na tych samych plikach Excel pracuje kilka lub kilkanaście osób, przez co zauważasz problemy ze współpracą między członkami zespołu.
  2. Powstaje bardzo dużo dokumentów Excel, a odnalezienie w nich szukanych informacji zaczyna być prawdziwym wyzwaniem.
  3. Zespół potrzebuje regularnie przeprowadzać dokładne i kompleksowe analizy danych.
  4. Dynamiczny rozwój firmy jest tendencją i głównym celem, a w najbliższej przyszłości danych tylko będzie przybywać.
  5. Tworzone dotychczas raporty są nieczytelne, nieintuicyjne, brakuje im interaktywności, a w dodatku ich przygotowanie zajmuje dużo czasu.
  6. Pojawiają się błędy w plikach, wynikające z manualnego sposobu ich powstawania – czynnik ludzki.
  7. Pojawiają się niespójności między plikami, a nierzadko trudno ustalić, który z nich daje prawdziwy obraz sytuacji (brak wiarygodnego, jednego “źródła prawdy”).

A jeśli Excel nie wystarcza, przenieś raporty do Power BI

Dane powinny służyć Twojej organizacji, a nie rodzić problemy. Jeśli Twoja firma nawet do tej pory nie dostrzegała nieefektywności raportowej opartej na plikach xls, może czas spojrzeć na problematykę z boku, out-of-the-box, i zastanowić się, jak dużo cennego czasu Twój zespół traci na nieproduktywne czynności, które nie przynoszą żadnej korzyści biznesowej. W takiej sytuacji czas rozważyć bardziej zaawansowane narzędzia i zmianę podejścia. Pomóc w tym może Power BI.

Power BI jest również rozwiązaniem oferowanym przez Microsoft, będącym rewolucyjnym narzędziem do przetwarzania, wizualizacji i analizy danych (w tym w czasie rzeczywistym / real-time). Jest to rozwiązanie działające w modelu on-premise oraz w chmurze, które pozwala agregować i łączyć dane z wielu źródeł – programów księgowych, baz danych, arkuszy czy aplikacji webowych. Co niezwykle ważne – nie jest rozwiązaniem “pudełkowym” jak wiele modułów BI do popularnych programów finansowo-księgowych. W ramach Power BI można zaprojektować i stworzyć raporty skrojone na miarę potrzeb organizacji, zaczynając od “białej kartki”. Ponadto stosunkowo łatwo można udostępniać wybrane raporty lub ich elementy innym użytkownikom – pracownikom lub partnerom.

Wracając jednak do Excela – jego niedoskonałości są szczególnie widoczne przy próbie wizualizacji danych, ich łączenia, tworzeniu interaktywności między różnymi zestawieniami, tabelami czy wizualizacjami. Odpowiednie podsumowanie najważniejszych wniosków płynących z danych, a więc i ich wizualizacja, jest jednym z kluczowych elementów efektywnej analizy biznesowej. Na jej podstawie podejmowane są operacyjne i strategiczne decyzje – z tego względu musi być ona dokładna i fachowa.

Według badania przeprowadzonego przez firmę Gartner, niska jakość danych jest odpowiedzialna za średnio 15 mln USD strat rocznie. (Gartner)

Korzystanie z Microsoft Power BI zapewnia zdecydowanie większe możliwości. Pozwala wykonywać bardziej zaawansowane analizy, łatwiej wyszukiwać informacje czy prezentować wyniki w sposób bardziej efektywny i przejrzysty.

Wyobraź sobie, że potrzebujesz wiedzieć, po jakiej cenie i na jakiej marży sprzedałeś dany produkt do określonego kontrahenta 3 miesiące temu. Ile czasu zajmie Twojej księgowej, Twojemu pracownikowi lub Tobie na znalezienie takiej informacji lub jej obliczenie? Odpowiednio stworzone raporty i przepływy danych pozwolą na uzyskanie takiej informacji po +/- trzech kliknięciach.

Power BI zapewnia działanie na zintegrowanych danych z całej organizacji (a także danych zewnętrznych) oraz pozwala zadbać o wysoki poziom ich bezpieczeństwa. Korzystając z Power BI organizacja posiada wszystkie dane w jednym miejscu, a nie w rozproszonych niezintegrowanych plikach.

Podsumowanie przewag Microsoft Power BI nad Microsoft Excel

W pierwszym nagłówku zaprezentowaliśmy 7 wskazówek, jak rozpoznać, że czas przejść z Excela na bardziej zaawansowane rozwiązania analityczne. Teraz czas na podsumowanie 7 głównych przewag Power BI nad zestawami arkuszy kalkulacyjnych.

Porównanie: Raport w Excelu


  1. Power BI jest stale aktualizowany pod kątem realizacji rosnących potrzeb organizacji chcących opierać swoje decyzje na danych. Cele Excela są odmienne – jest to narzędzie służące do szybkich obliczeń tabelarycznych bądź ręcznego lub pół-automatycznego przetwarzania niedużych zbiorów danych.
  2. Power BI oferuje więcej możliwości szybszego grupowania danych i ich przechowywania.
  3. Bardzo zaawansowane możliwości prezentowania danych – raporty są interaktywne (szybkie filtrowanie wizualizacji i tabel, interakcja między nimi – kliknięcie na dany punkt danych może filtrować pozostałe itd.), w pełni personalizowane, znacząco przewyższają możliwościami raporty stworzone w Excelu. Ich odpowiednie zaprojektowanie znacząco poprawia czytelność i ułatwia analizę raportów.
  4. Możliwość integracji Power BI z innymi narzędziami – m.in. z Excelem właśnie, z bazami danych SQL, programami księgowymi, ERP, CRM, innymi programami użytkowymi czy też cloudowymi. Dzięki temu dane są magazynowane i łączone są w jednym miejscu, a nie rozproszone w wielu plikach.
  5. Zwiększone bezpieczeństwo danych i rozwiązanie chmurowe – gotowy raport utworzony w Power BI przesyłany jest zwykle do chmury Power BI Service. Publikacja następuje w specjalnym obszarze roboczym – online, w którym możliwe jest dzielenie się raportami w organizacji, łącznie z udostępnianiem tylko określonych, wybranych wycinków danych określonym użytkownikom, tzw. Row Level Security (zamiast wycinania fragmentów danych z plików Excel i wysyłania ich np. pocztą e-mail).
  6. Szybki eksport wybranych danych oraz wyników do Excela – jeśli zaistnieje taka potrzeba, korzystanie z Power BI znacząco skraca czas pracy (generujesz do xls tylko ten wycinek danych, który Cię interesuje do innych potrzeb, np. budżetowania).
  7. Kompresja danych i lepsza wydajność – standardowe komputery napotykają trudności z otwarciem większych .csv czy sporych plików excelowych, w których znajduje się mnóstwo obiektów i sporo danych. W Power BI takiego problemu nie ma – nie ma również ograniczenia liczby rekordów, jak to jest w Excelu. Power BI posiada wbudowane algorytmy kompresji danych, dzięki czemu pozwala na dużo większą wydajność.

Z usługi Power BI korzysta już ponad 5 milionów subskrybentów. (Microsoft)

Odmienne potrzeby, odmienne narzędzia

Excel i Power BI zostały zaprojektowane do nieco odmiennych zadań. Excel służy do organizowania danych, podstawowego ich przekształcania oraz wykonywania operacji matematycznych i obliczeń, głównie w formie tabel. Z drugiej strony usługa Power BI to narzędzie do analizy biznesowej i wizualizacji danych dla firm o większych potrzebach analitycznych.

Wybór Power BI jest bardziej odpowiedni do pracy z dużymi zbiorami danych i / lub danymi, które wymagają wzajemnej interakcji, a także tworzenia wizualizacji, pracy w zespołach. To doskonałe narzędzie także do integrowania danych z wielu źródeł i analizowania ich, wyciągania wniosków i na tej podstawie podejmowania trafnych decyzji biznesowych. Jeśli wiesz, że to kierunek odpowiedni dla Twojej firmy, dowiedz się jeszcze więcej o tym narzędziu czytając nasz poprzedni artykuł – czym jest Power BI?

Wymierne korzyści biznesowe niskim kosztem

Transformacja cyfrowa w obszarze controllingu i analityki biznesowej nie musi odbywać się wysokim kosztem, szczególnie, jeśli Twoja organizacja (jeszcze?) nie jest dużą korporacją. Power BI to narzędzie, które relatywnie niskim kosztem może znacząco usprawnić przepływ danych i raportowanie w firmie, uwolnić moce wybranych osób w zespole i umożliwić podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o jedno, zintegrowane źródło prawdy. Warto jednak zlecić wdrożenie i opiekę nad analityką biznesową profesjonalistom.

Zachęcamy do kontaktu, chętnie przejdziemy z Tobą przez tę ekscytująca drogę transformacji!

Related posts

14 września, 2024

Informacje

Jak wycenić firmę? Najpopularniejsza metoda wyceny przedsiębiorstwa (cz.3)

Read more

30 sierpnia, 2024

Informacje

Jak wycenić firmę? Najpopularniejsza metoda wyceny przedsiębiorstwa (cz.2)

Read more

15 sierpnia, 2024

Informacje

Wprowadzenie do metod wyceny przedsiębiorstw (cz.1)

Read more

We are increasing company value, for real