Jak wycenić firmę? Najpopularniejsza metoda wyceny przedsiębiorstwa (cz.3)
3 min read
Po części pierwszej i części drugiej przyszedł moment na część trzecią serii artykułów poświęconych najpopularniejszym metodom wyceny przedsiębiorstw. Tym razem chcielibyśmy się skupić na omówieniu metody Metoda DCF (Discounted Cash Flow) to jedna z najbardziej zaawansowanych metod wyceny przedsiębiorstw, która często nawet praktykom sprawia pewne problemy. Opiera się na prognozowaniu przyszłych przepływów pieniężnych, jakie firma może wygenerować, a następnie dyskontowaniu ich do wartości bieżącej. Kluczowym elementem w tej metodzie są rzetelne prognozy finansowe, obejmujące zazwyczaj okres projekcji wyników na 5 lat, a czasem nawet 10 lat zarówno w zakresie rachunku wyników jak i bilansu oraz rachunku przepływów pieniężnych (cash flow). Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest głębokie zrozumienie danych i specyfiki biznesu, które wpływają na generowane wyniki oraz wiedza w zakresie przygotowania tego typu prognoz czyli tzw. modelowania finansowego. Należy również uwzględnić takie czynniki, jak nakłady inwestycyjne (tzw. CAPEX), zmiany w strukturze przychodów, inflację, stopy procentowe oraz inne bardziej indywidualne kwestie przypisane dla danego przedsiębiorstwa. W kolejnym kroku, na podstawie prognoz ze sporządzonego modelu wylicza się wolne przepływy pieniężne (FCF – Free Cash Flow), biorące pod uwagę m.in. poziom zyskowności danego przedsiębiorstwa, nakłady na kapitał obrotowy, planowane inwestycje, formę opodatkowania oraz amortyzację, które następnie są sumowane oraz dyskontowane do wartości bieżącej. Na bazie tak przygotowanej kalkulacji następuje zsumowanie zdyskontowanych wartości wolnych przepływów pieniężnych oraz wyliczenie tzw. wartości rezydualnej (TV – Terminal Value), która również dyskontowana jest do wartości bieżącej. Końcowym krokiem w zastosowaniu wyceny DCF jest uwzględnienie (odjęcie) wartości długu netto, co w świetle wcześniej przeprowadzanych złożonych etapów stanowi jedną z prostszych operacji do wykonania. Opisane w niniejszej serii artykułów metody wyceny przedsiębiorstw stanowią jedynie ogólny zarys tego, jak można podejść do wyceny firmy. W praktyce, każda firma jest inna, a liczba zmiennych, które wpływają na końcową wartość, na tyle istotna, że łatwo o błędy, które mogą wpłynąć na wyniki wyceny. Jeśli natomiast potrzebujesz szybkiej, szacunkowej i bezpłatnej wyceny, mamy gotowe rozwiązanie przygotowane z myślą o właśnie takiej sytuacji. Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej.Najpopularniejsze metody wyceny przedsiębiorstwa
Wycena firmy metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF)
Kluczowe elementy wyceny DCF – prognozy finansowe
Kluczowe elementy wyceny DCF – przepływy pieniężne
Istotny wpływ na końcowy wynik ma tutaj dobór odpowiedniej stopy dyskontowej, najczęściej w postaci średnioważonego kosztu kapitału (WACC – Weighted Average Cost of Capital). WACC odzwierciedla koszt pozyskania kapitału, z którego firma korzysta (obecnie jak i w przyszłości). Metodologia dotyczy wyliczania kosztu kapitału zarówno dotyczącego długu, jak i kapitału własnego uwzględniając przy tym ryzyko związane z działalnością firmy. W praktyce wyliczenie samego WACC bywa skomplikowane, gdyż w szczególności w zakresie kosztu kapitału własnego, wymaga to wzięcia pod uwagę takich czynników jak stopa wolna od ryzyka, współczynnik beta, premii za ryzyko rynkowe oraz premii kredytowej.
Błędne lub niedokładne oszacowanie któregokolwiek z tych elementów może mieć kluczowe znaczenie w finalnie osiągniętej wartości przedsiębiorstwa, gdyż model DCF jest wysoce wrażliwy na poziom zastosowanej stopy dyskonta.Kluczowe elementy wyceny DCF – wartość rezydulana
Wartość rezydualna, bazująca na pojęciu znanym w teorii finansów jako renta wieczysta, dla niektórych może wydawać się pojęciem abstrakcyjnym, ale w praktyce oznacza wycenę wszystkich wolnych przepływów pieniężnych w okresie po sporządzeniu naszych szczegółowych prognoz (w bazowej wersji zakładamy bowiem, iż dane przedsiębiorstwo będzie istniało i generowało wolne przepływy również w okresie po sporządzeniu prognoz).
Kluczowe elementy wyceny DCF – dług netto
Podsumowując, wycena DCF jest uznawana za jedną z najbardziej precyzyjnych metod wyceny, ponieważ uwzględnia unikalne cechy firmy, takie jak specyficzne ryzyko, plany inwestycyjne oraz perspektywy wzrostu. Jest jednak również najbardziej skomplikowana i wymaga precyzyjnych wyliczeń zarówno prognoz finansowych jak i dokładnego określenia stopy dyskontowej. Z tego też względu jest bardzo wrażliwa na przyjęte założenia.Samodzielna czy profesjonalna wycena firmy?
Dlatego, jeśli zależy Ci na profesjonalnej i rzetelnej wycenie swojego przedsiębiorstwa – skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy w wycenie Twojej firmy i dobierzemy odpowiednią metodę w zależności od Twoich potrzeb i analizy opcji strategicznego rozwoju.
Proces wyceny firmy bywa bowiem często wstępem do szerszego spojrzenia na model biznesowy prowadzonej działalności, który w przygotowywanych przez nas opracowaniach poddajemy bardzo szczegółowej analizie, wskazując na obszary oraz kluczowe wskaźniki efektywności (KPI – Key Performance Indicator) w głównej mierze odpowiedzialne za nośniki wartości firmy.
Bezpłatna wycena firmy – kalkulator wartości przedsiębiorstwa
We are increasing company value, for real