Wizualizacja danych: najczęstsze błędy. Cz. II

Kontynuujemy temat wizualizacji danych. W naszym drugim wpisie dotyczącym mniej lub bardziej celowych działań zmierzających do wprowadzenia w błąd czytelnika wykresów zajmiemy się m.in. jednostką i perspektywą. Wszystko dlatego, że wizualizacja danych jest jednym z kluczowych elementów odpowiedniego przekazywania informacji opartych o dane – nie tylko w biznesie. Na koniec… prawdziwa perełka. 

Najczęściej popełniane błędy lub jak kto woli próby manipulacji podzieliliśmy na kilka obszarów. Przyjrzyjmy się im po kolei.

1. Jednostka

Mając „na stole” te same dane można zwizualizować je niejednokrotnie w odmienne sposoby prowadzące do zupełnie różnych wniosków. Poniżej te same dane ale pokazane z lewej jako dynamika (1990=100) i odniesione do innej wielkości z prawej (tu jako % PKB). Jeden świat – dwie zupełnie inne konkluzje.

prezentacja danych 

Nawet w tak szanowanym tytule jak The Economist mogą się mylić. Po prawej stronie korelacja nie wygląda już tak idealnie. Zawsze uważajcie na wykresy z dwoma skalami!

wizualizacja danych na wykresach

Więcej tutaj.

 

2. Perspektywa

Kto jest liderem na rynku smartphonów? Odpowiednia perspektywa wykresu, dobór wielkości czcionek, kolejność i kolor poszczególnych kawałków tortu powodują, że prawie uwierzyliśmy, że jest to Apple.

 

apple wykres ios

 

3. Zagubiony trend

Wyszukany w ciekawym wpisie, do którego link podjemy na końcu, przykład na celowe (?) „odejście od tematu” spadku w zakresie Beta. Wykorzystując wykres słupkowy ii odpowiednio kształtując kolejność danych można mocno zmienić jego wymowę . Na kolejnym wykresie „naga” prawda.

wykres i tabela z danymi

 

wykres liniowy z danymi

 

To tylko niektóre z przykładów odnalezionych w oceanie wykresów i wizualizacji, które atakują nas na co dzień. Na koniec przygotowaliśmy jeszcze kilka wykresów z komentarzem, co można było poprawić.

 

Przykład dotyczący niewłaściwego wykorzystania skali:

wykres wybory


Odwrócenie skali w sposób nieintuicyjny dla odbiorcy:

 

dane na wykresie

 


Przykład zastosowania niewłaściwego wykresu dla danych, które chcemy zwizualizować (zamiast kołowego należałoby użyć słupkowego):

 

wizualizacja danych

 


Błędne zastosowanie skali, wykorzystanie danych prognozowanych do zbudowania trendu bez wskazania, jakiego okresu dotyczy prognoza:

 

 

błędna prezentacja danych


Użycie dwóch wielkości skali mogące prowadzić do błędnej interpretacji danych o zarażeniach COVID w Polsce na tle innych krajów:

 

 

wizualizacja danych na wykresie liniowym


Na koniec wspomniana perełka: jeden z „bardziej” czytelnych wykresów, na który udało nam się trafić w ostatnim czasie. Interpretację pozostawiamy naszym czytelnikom:

 

Wykres 

 

Jeśli komuś z Was szczególnie przypadł do gustu ostatni przykład, więcej tego typu dzieł można znaleźć na stronie: Viz.wtf

Jako, że wizualizacja danych jest szczególnie ważnym elementem naszej pracy w przyszłości na naszym blogu przyjrzymy się pozytywnym przykładom i poprawnemu zastosowaniu wykresów.

 

Źródła i ciekawe linki:


Bartosz Ostafiński

Bartosz Ostafiński

Director

Linkedin

Napisz komentarz

Zatrudniamy !