Back to blog

Czym jest Power BI?

4 min read

Zastanawiasz się nad wdrożeniem platformy, która pomoże Ci wydobyć z danych użyteczne i przydatne informacje? Jesteś we właściwym miejscu. W tym wpisie wracamy do podstaw, aby dowiedzieć się, czym dokładnie jest flagowe oprogramowanie BI firmy Microsoft: Power BI.

Dane są siłą napędową nowoczesnych przedsiębiorstw, a generuje się ich więcej niż kiedykolwiek. Gromadzenie terabajtów informacji cyfrowych nie ma jednak większego sensu, jeśli organizacja nie jest w stanie nadać im sensu. W tym właśnie miejscu z pomocą przychodzi oprogramowanie business intelligence.

Czym zatem jest Power BI?

Power BI to zbiorcza nazwa dla szeregu aplikacji i usług klasy Business Intelligence, w znacznej mierze opartych na chmurze obliczeniowej, które pomagają organizacjom gromadzić, zarządzać, przetwarzać i analizować dane z różnych źródeł za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu.

Na co pozwala Power BI?

Power BI umożliwia pobieranie danych z wielu systemów jednocześnie oraz tworzenie pulpitów managerskich, które pozwalają na bieżąco monitorować wskaźniki, na których najbardziej organizacji zależy (KPI). Rozwiązanie to pozwala ponadto zagłębić się w dane i (dosłownie) zadawać pytania na ich temat.

Z punktu widzenia developera raportów klasy business intelligence, niezwkle ważną funkcjonalnością Power BI jest możliwość pobierania i przetwarzania danych z rozmaitych zródeł: od arkuszy kalkulacyjnych, programów księgowych, ERP, przez oprogramownie handlowe, CRM, time-trackingowe czy dedykowane systemy do zarzadzania projektami. Ponadto pozwala na efektywne i sprawne połączenie z hurtowniami danych w ramach ekosystemu Microsoft (Azure, Dynamics, SharePoint, Power Apps, Dataverse, inne) czy lokalnymi bazami SQL. To jednak nie wszystko, gdyż możliwości pobierania danych z rozmaitych miejsc, w których są one generowane, są bardzo szerokie i Microsoft dba o ciągłe zwiększanie elastyczności swojego rozwiązania w tym obszarze.

Należy przy tym wskazać, że z niektórych źródeł developer raportów może pobierać dane dosyć łatwo i szybko (arkusze, wybrane systemy czy bazy oparte o rozwiązania w chmurze), do innych wymagana jest specjalistyczna wiedza i kompetencje. Ważne jest też stworzenie powiązań między danymi pochodzącymi z różnych źródeł, na co pozwala Power BI. Stąd też wiele firm decyduje się na wsparcie ekspertów od wdrożeń narzędzi analitycznych opartych o Power BI, aby proces ten obsłużony był profesjonalnie.

Twórcy raportów korzystają z aplikacji Power BI Desktop. Jest to narzędzie przeznaczone głównie do tworzenia raportów, powiązań między zestawami danych a także algorytmów pozwalających na ich efektywne oczyszczanie i przetwarzanie, które instaluje się na komputerze z systemem Windows. Mając uporzadkowane, relacyjne zestawy danych, możliwe jest stworzenie pulpitów manadżerskich oparte o rozmaite wizualizacje: tabele, wykresy, karty KPI i inne elementy. Odpowiednie zaprojektowanie raportów, aby mogły służyć jako użyteczne narzędzie managerskie to temat na inny wpis, natomiast niezwykle ważne jest powierzenie tego zadania profesjonalistom.

Stworzone w ramach narzędzia Power BI Desktop raporty zazwyczaj trafiają do usługi w chmurze o nazwie Power BI Service. Jest to z kolei bezpieczna, hostowana usługą w chmurze firmy Microsoft, która umożliwia użytkownikom przeglądanie pulpitów, raportów i aplikacji Power BI za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnych dla systemów Windows, iOS i Android. Zaprojektowane raporty czy wybrane ich elementy mogą być następnie udostępniane innym użytkownikom w organizacji.

To właśnie w Power BI Service użytkownik końcowy może odkrywać cenne informacje biznesowe na bazie zestawów pulpitów manadżerskich, które z powodzeniem zastępują często manualnie tworzone raporty oparte o MS Excel czy MS Word / PDF.

Dlaczego organizacje oparte na danych (data-driven) korzystają z Power BI?

Power BI to kolejny poziom inteligencji biznesowej dla firm, które chcą mieć bardziej elastyczne możliwości raportowania i analizowania niż to, co oferuje chociażby Microsoft Excel. Dzięki Power BI firmy mogą gromadzić, analizować i wizualizować dane z całej firmy, co daje im lepszy wgląd w ich działalność i wyniki, a także pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji w oparciu o rzeczywiste dane.

Oto kilka kluczowych korzyści płynących z zastosowania PowerBI:

  • Możliwość importu do PowerBI ogromnych ilości danych, z których przetworzeniem wiele innych platform mogłaby mieć problemy.
  • Wbudowane funkcje uczenia maszynowego pozwalające analizować dane i pomagać managerom w dostrzeganiu cennych trendów i formułowaniu trafnych prognoz.
  • Platforma rozwija się w bardzo szybkim tempie, prawdopodobnie najszybciej w branży. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań stworzonych w duchu trendów dyktowanych przez rynek business intelligence.
  • Zaawansowane możliwości personalizacji pozwalają użytkownikom tworzyć pulpity nawigacyjne, dzięki którym mają szybki dostęp do danych biznesowych, których potrzebują, a nie do takich, które oferuje im rozwiązanie “pudełkowe” (np. moduły business intelligence wbudowane w systemy ERP czy programy księgowe).
  • Możliwość ustawienia alertów dla KPI, aby użytkownicy byli na bieżąco z ważnymi wskaźnikami i pomiarami (KPI).
  • PowerBI posiada intuicyjny interfejs, który sprawia, że jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika i łatwiejszy w nawigacji niż skomplikowane arkusze kalkulacyjne czy systemy ERP.
  • Platforma w łatwy sposób integruje się z innymi popularnymi narzędziami do zarządzania biznesem, takimi jak SharePoint, Office 365 i Dynamics 365, a także z innymi produktami spoza ekosystemu Microsoftu, takimi jak Spark, Hadoop, Google Analytics, SAP, Salesforce czy MailChimp.
  • W związku z tym, że bezpieczeństwo danych jest jednym z głównych tematów dyskusji we współczesnych firmach, Power BI zapewnia bezpieczeństwo danych, oferując granularną kontrolę nad dostępem zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
  • PowerBI to rozwiązanie dostępne i elastyczne kosztowo. Oznacza to, że Twoja organizacja w miare rozwoju potrzeb i wolumenu agregowanych danych będzie mogła elastycznie skalować wykorzystanie narzędzia.

Power BI w twojej organizacji

Jeśli rozważasz wdrożenie narzedzi analitycznych klasy Business Intelligence w Twojej firmie lub potrzebujesz więcej informacji, zachęcamy do kontaktu – niezobowiązująco przedstawimy możliwości Power BI, nasze doświadczenie i kompetencje. Pomożemy Ci przejść transformację w organizację podejmująca decyzje w oparciu o dane.

hello@enterium.pl

Related posts

30 stycznia, 2023

Informacje

Jak pobierane i przechowywane są dane w Power BI?

Read more

30 stycznia, 2023

Informacje

Jak uwolnić się od długu technicznego w obszarze analityki biznesowej?

Read more

30 stycznia, 2023

Informacje

Jak tworzyć raporty i wizualizacje, które inspirują do działania?

Read more

We are increasing company value, for real